- Hiç yorum yok

Apartman Yöneticilerinde Olması Gereken 5 Özellik

apartman yöneticisiGözünüzü kapatıp 10 saniyeliğine bir apartman yöneticisi olduğunuzu düşünün. Kendinizi bu mesleği yaparken hayal edebildiniz mi? Peki ya bir apartman yöneticisinde olması gereken özellikleri hiç merak ettiniz mi? Çok fazla uzatmadan gelelim özelliklerimize. Belki de biraz sonra sayacağımız 5 madde ya size “Evet ben bu dünyaya tam olarak apartman yöneticisi olmaya gelmişim” ya da “Hiç bana göre kriterler değil, ben en iyisi yol yakınken arkama bakmadan kaçıp uzaklaşayım” dedirtecek. Peki ya nedir bu özellikler?


1) Liderlik: Bir site yöneticisinde olması gereken olmazsa olmaz özellik liderlik özelliğidir. Gelelim bu kriterin önemine. Her alanda olduğu gibi site yönetimi alanında da gerçekleştirilmek istenen belirli hedefler vardır. Bu hedeflere ulaşabilmek için ise liderin karşısına çıkan tüm sorunlara etkili çözümler bulmaya çalışıp, çevresindeki insanlara yol göstermesi gerekir. Yönetimin olmazsa olmazıdır, liderlik.Belki de, sen de sahipsindir bu özelliğe. O zaman ilk adımı tamamladın demektir. Geçelim ikinci özelliğimize

2) Planlama: Farz edelim ki ilk adımı geçtin. Peki ya yapman gereken onlarca iş onlara ne olacak. İşte tam bu kısımda da planlama özelliğimiz giriyor devreye. Aidat takibi, gelirler, giderler,atılacak mailler, mesajlar belki de daha niceleri. Bu kısımda biraz duralım sizi korkuttuğumu fark ettim. Biraz nefes alın ve bekleyin. Eğer yapmanız gerekenleri planlarsanız  gece başınızı yastığa koyduğunuzda rüyanızda “Bu ay aidatınızı ödemediniz, lütfen aidatınızı en kısa sürede ödeyiniz” mesajını attığınızı görmezsiniz. Öyleyse bu adımı da tamamladıysak geçelim üçüncü özelliğimize

3) Kontrol: Evet her şeyi planladınız. Belirli şeyleri yapmaya başladınız. Peki tamamlanan şeyler ya da yarıda kalanlar? İşlerin yolunda gidip gitmediğini kontrol ettiniz mi ? O çok önemsediğiniz maliklerinizin kullandığı asansörün çalışıp çalışmadığını en son ne zaman kontrol ettiniz. En önemlisi onların memnuniyeti, bu kısmı atlamamakta fayda var. Geçelim dördüncü özelliğimize:)
4) İletişim: Diyelim ki apartmanda oturan bir kat maliği o ay ödemesini geciktirdi. Kapısına dayanıp kaba bir şekilde aidatını hemen ödemesi gerektiğini mi söylersiniz, yoksa nazikçe ödeyememesini anlayışla karşılayıp aidatını ödemesini rica mı edersiniz. İletişim ve aktarış biçimi öyle önemlidir ki... Ne demişler “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartırmış”. Dur bir saniye son kriterimize geçmeden söylemekte fayda var. Eğer ben dayanamam, sinirlenir kat maliğinin kapısını kırarım diyorsan, yol yakınken beşinci kritere geçmeden, apartman yöneticisi olmaktan vazgeçmen de fayda var.

5) Teknik Bilgi: Evet kat maliki nedir? Aidat nedir? gibi soruların yanıtlarını bilmiyorsanız kalkıp biraz teknik bilgi konusunda çalışmanız gerekir. Korkmayın en basiti bu. Önceki 4 madde için evet ben bu özelliklere sahibim diyorsanız, teknik bilginizi de Google amcadan veya herhangi bir yerden eğitim alarak eksik bilgilerinizi tamamlayabilirsiniz .

Sonuç olarak bu  5 özelliğe sahipseniz bu iş için tam olarak biçilmiş bir kaftansınız. Peki ya onca işinizi planlarlarken ve uygulamaya çalışırken işlerinizi kolaylaştıracak bir site yönetim yazılımıyla tanışmaya ne dersiniz? Stegedon işte tüm bu karmaşık işlerinize çözüm bulmak için ortaya çıkmış bir apartman yazılım sistemidir. Peki nasıl çözecek tüm bu karmaşıklığı dediğinizi duyar gibiyim. İçeriğinde bulunduran aidat takip sistemi sayesinde aidatını ödeyen/ödemeyen kişileri rahatlıkla görebilirsiniz. Gelir-giderlerinizi gün,ay,yıl olarak takip edebilirsiniz, hem de istatistiklerle! Aidatını ödemeyen kişilere tek tek mesaj atmanıza gerek yok Stegedon sayesinde aidatını ödemeyen tüm kişilere artık parmaklarınız yorulmadan tek tıkla mesaj ve mail gönderebileceksiniz. Aidatını ödeyen kişilere makbuz mu vermeniz gerekiyor? Tam bu noktada rahatlıkla makbuzu yazdırıp aidatını ödeyen kişilere verebilirsiniz. Stegedon işte bu özellikleri sayesinde site yöneticilerinin tüm karmaşık işlerini kolaylaştırıp işlerini yaparken çok daha mutlu olmalarına olanak tanıyor!

0 yorum:

Yorum Gönder