- Hiç yorum yok

Çatı Tadilatı Tüm Kat Maliklerini Mi İlgilendirir?

Çatı Tadilatından Sorumlu Olanlar


Binanızın yaşı ya da başka bir nedenden dolayı konutunuzun çatısında önemli problemler olabilir. Bu sorundan en fazla etkilenen hiç şüphesiz ki çatı altındaki dairelerdir. Peki olası bir tadilatta tüm malikler mi yoksa sadece çatı altındaki daireler mi sorumludur? 

Tabi sizin gibi birçok malik için söz konusu olan böylesine önemi bir konuya Kat Malikleri Kanun'unda da yer verilmiş. Umuyoruz ki bu sorunuza cevap olabilsin.

"  IV - Ortak yerler: 

Madde 4 – Ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir. Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu Kanun gereğince her halde ortak yer sayılır.

 a) Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer elemanlar,bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar

b) Her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler sıcak ve soğuk hava tesisleri

c) Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merdivenleri. Yukarıda sayılanların dışında kalıp da, yine ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zaruri olan diğer yerler ve şeyler de (Ortak yer) konusuna girer." 

Eğer ki sözleşmede belirtilmediyse Kanun'da da bahsedilen tüm ortak alanların tadilatına tüm malikleri katılması gerekmektedir. Bahsedilen yaşam alanı ortaktır ve oluşabilecek herhangi bir sorun sadece bir katı değil baştan sona tüm katların sorumluluğundadır.

0 yorum:

Yorum Gönder