- Hiç yorum yok

Güvenlik Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Evimiz, kendimizi en güvende hissettiğimiz yerdir. Kimse yuvasında huzursuz olmak istemez ve güvenlikte en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Peki ya evimizde/sitemizde yeterince güvende miyiz ve güvende olmak için neler yapıyoruz? Eğer ki evimiz bir sitedeyse bire karşı sıfır önde başlarız çünkü bizim için önlemler peşinen alınmıştır. Girişte bulunan güvenlikten tutunda 7 gün 24 saat kayıt alan güvenlik kameralarına kadar pek çok ey bizim için düşünülmüştür. Ama bir apartman dairesinde ya da müstakil bir evde yaşıyorsak güvenliğimiz gerçekten aklımıza takılan bir sorun olacaktır.

           Peki ya evimizde/sitemizde henüz güvenlik sistemi yoksa ve almayı/kurmayı düşünüyorsak nelere dikkat etmeliyiz? Birlikte başlıklar hâlinde inceleyelim:

            Kamera

Kamera seçimi yapmadan önce kullanacağımız yer ve açıların belirlenmesi yerinde olur. Buna göre kameranın boyutu ve çeşidi belirlenerek isteklerimizi karşılayan bir ürün seçebiliriz. Kamera seçerken bir diğer husus ise çözünürlük eğer ki sistem yoğun ve ışıklı bir alana kurulmayacaksa yüksek çözünürlüklü ve gece görüş özelliği ile öne çıkan bir ürün tercih edilmesi uygun olacaktır. Daha geri planda kalan bir unsur ise kameranın kendi görüntüsü. Göz önünde bir yere monte edilmesi ve etkileyici şık bir seçimin yapılması baştan caydırıcı etkiler yapacaktır.

            Kayıt/Depolama Sistemi

Öncelikle karar vermemiz gereken konu kaç gün kaydedileceği bu kısma karar verildikten sonraysa ise kamera çözünürlüğü göz önüne alınmalıdır. Her iki hususta çözüme kavuşturulduktan sonra kayıt sistemi seçilebilir. Olurda ilerleyen süreçlerde kayıt alanımız yeterli gelmezse ne olur? Elbette hiç sorun değil sonradan ekleme yapabileceğiniz cihazlarla kayıt alanınızı genişletebilirsiniz. Tüm bunları tamamlarken lütfen yedekleme ünitelerini unutmayalım aksi durumda, gerçekleşen veri kayıpları tüm çaba ve harcamalarımızı boşa çıkartabilir.


            İzleme Sistemi Seçimi

           En etkin kullanım için üzerinde durulması gereken konu kaç kameralı ne genişlikte bir sistem kurduğumuz. Güvenlik sistemimiz çok sayıda kameradan oluşuyorsa(30 ve üzeri) küçük monitörlerden sistemi izlememiz gerçekten çok zor olacaktır. Bu gibi durumlarda 32’lik monitörlerin kullanılması daha uygun olacaktır. Sitemizde veya evimizde istenmeyen durumların yaşandığı bir durumda ise olay anlarını bildirim şeklinde iletebilmek için ise daha küçük ebatta monitörler kullanılabilir.

0 yorum:

Yorum Gönder