- Hiç yorum yok

Kiracılar Yönetici Olabilir Mi?


Site Yönetim Yazılımı
Kişi gayrimenkulünü kendi isteği ve arzusu ile bir başka şahsa kiralayabilir. Kiralama işlemlerinde gayrimenkul sahibi olmayan; bir fiyat/bedel karşılığı kiralık olan gayrimenkulü alan taraf "kiracı" olarak ifade edilmektedir.  Kiracılar mülk üzerinde hak sahibi olarak bulunamazlar ve hak iddia edemezler. Malı korumalı ve zarar vermemeleri büyük önem arz etmektedir.

Site yönetiminde kiracıların söz hakkı var mı?

Yönetici ruhuna sahipsiniz fakat kiracısınız ya da uzun yıllardır kiracı olmanıza rağmen site yöneticisi seçilirken oy kullanma hakkına sahip olamıyorsunuz. Bu gibi sorunlar sizleri olumsuz etkileyebilmektedir. Kiracı bu durumda sitede bir nevi misafir gibidir. Binada söz hakkı bulunmaz, daire içinde değişiklikler için daire sahibinden izin almaları gerekmektedir ya da yönetici olma hakları bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda kiracı daire sahibi tarafından vekalet almadığı sürece oy kullanamaz, bina içinde söz sahibi olamaz kuralı bulunmaktadır. Aslında bulunduğunuz dairede uzun yıllardır ikamet etseniz bile kiracı olmanız yetkiyi etkilemektedir.
Kat Mülkiyeti Kanununda yönetici apartman oyuyla seçilmelidir.Kanuna göre kiracılar daire sahibinden vekalet alarak bu oylamaya ve site yönetimi toplantılarına katılabilmektedir. Oylama ile çoğunluğun oyunu alan aday ise site yöneticisi olmaktadır. 

Kiracılar Yönetici Olabilir Mi?

Daha önceden oluşturulan site yönetim planında 'Yöneticilerin kat malikleri içinden seçilmesi gerekmektedir.' kuralı konmuşsa kat maliki olmayanlar kurallar dahilinde yönetici olamamaktadır. Fakat böyle bir kural yönetim planında yer almıyorsa kiracı da diğer kat malikleri gibi daire sahibinin vekaleti ile yönetici olabilmektedir. Yönetici olması durumunda, sorumlulukları ve görevleri diğer yöneticilerden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Görev ve yetkilerinin tam olarak yapıldığında diğer kat malikleri gibi istediği kadar yönetici olabiliyor.Genel olarak, kiracıların site yönetiminde fazla sorumluluğu bulunmadığı ve daire sahiplerine bağlı kalmak zorunda olduğu söylenebilir. İster kiracı ister daire sahibi bir yönetici olun, bırakın yönetiminizde Stegedon sizin yardımcınız olsun.

0 yorum:

Yorum Gönder