- Hiç yorum yok

Kiracının Aidat Sorumluluğu

siteyonetimyazilimi

Binalarda yönetici bulunması gerekli mi? Aidat ödemeyenler için nasıl bir yol izlenir? Bu konular için daha önceki yazılarımızda detaylara bakabilirsiniz. Biz bugün kiracıların aidat sorumluluğunun belirsizliğini açıklamak istedik. 

Kiracının Aidat Sorumluluğu Var Mı ?

Kanunda belirtilen, bir site yönetimi oluşturmak için gerekli olan 8 ve daha fazla daire var olması zorunlu bir durumdur. Yöneticileriniz apartman sakinlerinin hem daire sayısı hem de arsa fazlalığı bakımından çoğunluğun olmasıyla da atanabilir. Site içi giderlerin sorumluluğu kat maliklerinin olmaktadır. Herkes giderde payına düşeni ödemek zorundadır. 
Kiracılar apartmanlarda daire sahiplerinin izni kadar apartmanda sözü geçebilir. Ortak giderlerin asıl sorumlusu kat malikidir.  Kiracılar gideri kira harici verebilir veya karışmayıp sorumluluğu daire sahibine bırakabilir. İki tarafın anlaşmasından sonra tahsilat yapılacak kişi belirlenir. Aidat ödemelerinde, kiracı diye tolerans tanınması gereken şey değildir. Her kat maliki bina hizmetlerinden yararlanıyorsa ödemek zorundadır. Sorumluluğunda bulunan aidatını ödemeyen kiracıya da apartman yönetimi tarafından dava açılabiliyor. Eğer kiracı aidatını ödemezse ve kira sözleşmesinde aidatlar ile ilgili bir hüküm bulunuyorsa kendisine dava açılabiliyor.Siz yine de Stegedon'a gelin aidat sorunlarınızı biz çözerken sizler de kahvelerinizi yudumlayın.

0 yorum:

Yorum Gönder