- Hiç yorum yok

Komşum Çok Gürültü Yapıyor!

siteyonetimyazilimi

Gün bizi yorsun veya yormasın aşırı ses hepimizi rahatsız eder aslında. Özellikle yaşam alanımız bize huzur versin isteriz. Hepimiz aşırı enerjik komşularımızın sesinden hayatta en az bir kere rahatsız olmuşuzdur. Daha kötüsü de rahatsızlığımızı söylememize rağmen uyarıları dikkate almayan komşulardır.Dolayısıyla kontrol edemediğimiz sesler zamanla kulağımızı tırmalayacak ve çekilmez bir hale gelecektir. 
Apartman yöneticileri ve binayı ilgilendiren Kat Mülkiyeti Kanununda bu konuya geniş bir yer verilmiştir. "Çekilmez hal alan gürültü " adını verdiğimiz bu çekilmez durum kanun çizgileri altında korumaya almıştır bizi. Bu bölümde kiracı veya ev sahibi dahil kimsenin önceliği ve ayrımı olmadan tek bir kural izlenmiştir.
Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesindeki kural şöyledir:
“Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.” 

Öncelik Uzlaşma ve Uyarı

Bir pazar sabahı matkap sesiyle uyandınız, çok yorgun olduğunuz bir günün sonunda rahatlamak ve huzur bulmak için yatağınıza uzandınız ve komşunun aşırı gürültüsünden rahatsız oluyorsunuz. Sizin de aşırı ses yapan bir komşunuz varsa ilk başvuracağınız yol uyarı olmalıdır. Tatlı dilin çözemediği hiçbir şey yoktur. Uyarınızı kesinlikle net bir şikayet ve tehdit diliyle yapmamalısınız. Ses tonunuz iyimser ve kibar olmasına dikkat etmelisiniz. Uzlaşmaya gidilmesinin sağlanması her şeyden daha önemlidir bu noktada.
Peki tüm uzlaşma ve uyarı yöntemlerini denedim. Değil tatlı dil şerbet gibi bir dille konuştum yine de bana mısın demiyor gürültüden uyuyamıyoruz diyorsan bir sonraki aşama apartman yöneticisine durumu taşımak olmalıdır. Apartman yöneticisi kapsamlı ve uygun bir dille uyarıda bulunacaktır. 
Hassasiyetinizi anlamıyor ve tutucu bir tavır sergiliyorsa belediye zabıtasına giderek, idari cezada bulunmasını isteyin. 
Gürültü Yönetmeliği ve Kabahatler Kanunu'nu 36. maddesi çerçevesinde bu yıl için gürültü cezası 124 lira. 
Hiç de caydırıcı bir rakam değil biliyoruz fakat yine de sonuç almazsanız olayı mahkemeye taşımak ve desibel ölçümleriyle kanıt kazanmak ve komşunuzun gürültü yapmasını yasaklatmanız mümkündür. Umarım bu boyuta kadar gelmez ve ilk aşamada çözüme ulaşırsınız. 


Apartman yönetiminizi daha sistemli bir hale getirmek için geç kalmayın.
Stegedon site yönetiminin her yönüyle gerçekleştirilmesi için en iyi ve en güvenli platform!
0 yorum:

Yorum Gönder