- Hiç yorum yok

MİNİMALİST YAŞAM İÇİN 7 ÖNERİ

MİNİMALİST YAŞAM İÇİN 7 ÖNERİ
NE KADAR AZ O KADAR ÇOK


Minimalizm, -küçük bir çerçeveden bakıldığında- daha küçük alanlarda, daha az eşyayla ve daha az tüketerek, sahip olduklarımızı daha etkili bir şekilde kullanmak, ihtiyaçlarımızdan fazlasına yer ve zaman ayırmamak olarak tanımlanabilir. Sadelik ve uyumları ile tanıdığımız bu asyalı felsefesinin bize sağlayabileceği faydalara gelin bir bakalım.


1) Önemli eşyalarınız her zaman erişilebilir olur

Gerçekten ihtiyacımız olsun olmasın eviniz ve aldığınız ve almaya devam ettiğiniz eşyalar ile doludur. Odanızda karmaşa yerine daha ferah bir ortam yaratarak evinizi daha huzurlu ve sakin bir mekân haline getirebilirsiniz.

2) Daha bağımsız olursunuz

 

Çok şeye sahip olanın çok zinciri olur. Farkında olmasak da bunlar bizi bağlayıcı etkenlerdir. Minimal bir yaşamla birlikte daha stressiz günler kendiliğinden gelecektir.

3) Hobilerinize odaklanabilirsiniz

 

Sürekli dağılıp toplanan bir ev size çok vakit kaybettirir. Bir şeylerin yerini düzeltmek ya da yeni eşyaları nereye koyacağınızı düşünmek yerine sizi mutlu eden hobilerinizle uğraşmak kendinizi daha mutlu hissettirir.

4) Kendi hayatınıza odaklanırsınız

 

Hayatınızın merkezine eşyaları koymak yerine kendinizi merkeze alabilir ve böylece kafanızı sadece kendi hayatınıza yorabilirsiniz.

5) Huzurlu bir yaşamınız olur

 

Dikkatinizi dağıtacak çok daha az ayrıntı olacak. Minimalist yaşamla birlikte endişelenmeniz gereken daha az şey olurken sahip olduğunuz daha fazla huzur olacaktır.

 

6) Hayatınızın tadını çıkartırsınız

 

Böylece bir şeyler üzerine gereksiz düşünmek yerine hayatın tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

7) Günlük kaygılarınız ve stresiniz minimuma iner


Minimalist yaşam felsefesinde hayatınızdan azalan şeyler sadece gereksiz eşyalar değildir. Hayatınızda ihtiyacınız olmayan şeylerin gitmesiyle olumsuz duygular da yavaş yavaş zihninizi terk eder.
               
Fakirlik, yoksunluk, eksiklik değildir minimalizm; aksine bilinçli bir tercihtir, zor olanı seçmektir, azla çok yapmaktır.’
Ludwig Mies van der Rohe


0 yorum:

Yorum Gönder