- Hiç yorum yok

Site veya Apartmanda Evcil Hayvan Beslenebilir Mi?

Site veya Apartmanda Evcil Hayvan Beslemek

İnsan doğası gereği sevgisini paylaşma ihtiyacı duyar. Bunun için bazı kendinden küçük olan canlılara korumacı yaklaşır ve onun küçük olması gözüne hoş gelir. İşte hayvanlar da bu kategoriye girmektedir. Biz insanlar hayvanlara olan sevgimizi bazen bastıramayız ve onların yanımızdan hiç ayrılmasını istemediğimizden sahiplenmek isteriz.

Ancak bazen gelir sıkıntısı, bazen aile içi tartışmalar doğurabileceğinden bazen ise bulunduğumuz konut sıkıntısından bu isteğimizi ertelemek zorunda kalabiliriz. Bugünkü yazımızda sitede veya apartmanda evcil hayvan besleme konusundan bahsedeceğiz.Site Yönetmeliği


Öncelikle şunu bilmekte fayda var. Her sitenin veya apartmanın kendine has bir yönetmeliği bulunmaktadır. Yönetmelik içinde "Evcil hayvan beslenebilir/beslenemez." gibi maddeler bulunabilir. Eğer beslenemez yargısı varsa bir sonraki toplantıda oy çokluğu sağlandığı takdirde madde değiştirilebilir. Siz hayvanınızı sahiplendikten sonra maddede değişiklik olursa bu sizi değil yeni taşınacak kat maliklerini ilgilendirecektir.Sitede/Apartmanda Hangi Tür Hayvanlar Beslenebilir?


Ev ve süs hayvanları yani bulunulan ülkeye göre yasağı bulunmayan tüm köpek, kedi, kafes kuşları, akvaryum hayvanları vb. beslenebilir.  5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun, Tanımlar bölümünde bununla ilgili şöyle denilmiştir;

ı) Ev ve süs hayvanı: İnsan tarafından özellikle evde, işyerlerinde ya da arazisinde özel zevk ve refakat amacıyla muhafaza edilen veya edilmesi tasarlanan bakımı ve sorumluluğu sahiplerince üstlenilen her türlü hayvanı ifade eder.Evcil Hayvan Sahiplerinin Uyması Gerekenler


5199 sayılı kanunun 5. Maddesi'nde "Bir hayvanı, bakımının gerektirdiği yaygın eğitim programına katılarak sahiplenen veya ona bakan kişi, hayvanı barındırmak, hayvanın türüne ve üreme yöntemine uygun olan etolojik ihtiyaçlarını temin etmek, sağlığına dikkat etmek, insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından gerekli tüm önlemleri almakla yükümlüdür.

Hayvan sahipleri, sahip oldukları hayvanlardan kaynaklanan çevre kirliliğini ve insanlara verilebilecek zarar ve rahatsızlıkları önleyici tedbirleri almakla yükümlü olup; zamanında ve yeterli seviyede tedbir alınmamasından kaynaklanan zararları tazmin etmek zorundadırlar." ifadeleri yer almaktadır. Bunun doğrultusunda yapılması gerekenler şöyle de sıralanabilir:

1) Evcil hayvanınızı denetimleri tam, resmi onaylı barınak, rehabilitasyon merkezi ya da üreticiden almalı,
2) Hayvana ait tüm aşı, bakım vs. yapılması ve kayıt altına almalı
3) Site/Apartman kurallarına uyum sağlamalısınız.Şikayetler


Herhangi bir kat maliki evcil hayvanınızı(genelde yüksek ses) için şikayet etmek suretiyle Çevre İl Müdürlüğü'ne başvurur. Bu doğrultuda müdürlük evinize bilirkişi yollayarak şikayet gürültü ise ses desibeli belirli bir araç ile ölçülür. Aynı şekilde şikayet edilen kişinin konutunda da ses ölçümü yapılarak bir sonuca varılır. Eğer ölçüm yüksek ise evcil hayvan sahibine hayvanı uzaklaştırması için uyarı gelir. Uyarı dikkate alınmaz ise para cezası gelir.

0 yorum:

Yorum Gönder