- Hiç yorum yok

Site Yaşamının Konforu


Site Yaşamının Konforu

Hepimiz gündelik hayatımızın ve işimizin yoğunluğundan şikâyetçiyizdir. Pek çok zaman yoğunluğumuzdan, yorgunluğumuzdan, stresli ve yollarda geçen zamanımızdan bahsedip şikâyet ederiz.  Şanslıysak çalışmıyor olduğumuz hafta sonumuzu, düşen motivasyonumuzu toparlamak için sosyalleşerek geçiririz. Sadece biraz futbol veya basketbol oynamak, havuza yüzmeye gitmek, belki bir bankta sessizce biraz oturup zihnimizi dinlendirmek isteriz.


Eğer şehir merkezinde bir dairede oturuyorsanız gitmek istediğiniz yere ulaşmak için vaktinizin ve enerjinizin bir kısmını toplu taşıma araçlarına harcamanız gerekir. Zaten yoğun şehir hayatında gündelik zamanımızın kayda değer bir kısmını özel veya toplu taşıma araçlarında işe gidip gelirken harcarken özel vaktimizi de aynı şekilde tüketmek istemeyiz. Mecburiyetten yine bir buluşma ya da etkinlik dönüşü, başımızı aracın camına yaslayıp uyuklayıp esnerken biran önce eve varıp biraz olsun dinlenme hayalleri kurarız. Böylece motivasyon ve dinlenme hayalleri de suya düşer.


Bizlerle aynı işlerde çalışıp aynı şehirde yaşayan lâkin bizimle aynı iç karartıcı ve monoton durumda olmayan, konforlu hayatlar süren bir kitle de var. E ama nasıl olurda aynı iş ve şehri paylaştığımız insanlar bizden konforlu yaşıyor? Çünkü aynı şehirde yaşıyor ama “aynı yerde” yaşamıyoruz. Büyük alanlara kuruldukları için şehrin içindeki karmaşada değil hemen kenarındaki kendine özel alanında kurulu olan yapılar var Siteler! . Özellikle bizim gibi stresli ve yoğun iş hayatı olan toplumlarda artma eğilimi gösteren bu alanları, insanlar bahsettiğimiz bizi demotive eden durumları aşmak için inşa etme gereği görmüşler.


Bu yapılar içlerinde oyun sahalarından tutunda tenis kortlarına, açık ve kapalı yüzme havuzlarından yeşil parklara kadar kendi ekosistemine sahip alanlar. Akşam evinize dönüyorsunuz ve isterseniz daha anahtarınızı çevirmeden alt katta biraz yüzebilir veya biraz dinlendikten sonra arkadaşlarınızla hemen karşınızda duran futbol sahasında biraz stres attıktan sonra teriniz soğumadan evinizde olabilirsiniz.
Fiziksel olarak çok yorgunsanız ya da biraz zihninizi dinlendirmek istiyorsanız sitenizdeki yeşil alanları kullanabilirsiniz. Bir parkta oturup kitabınızı okurken şehrin gürültüsüne, arabaların egzoz dumanına maruz kalmazsınız.
Peki sizin yaşam alanınız nasıl, bir site kadar konforlu mu?

0 yorum:

Yorum Gönder