- Hiç yorum yok

Sitelerde Ortak Alan Kullanma Hakları


apartman bahçesi

Sitelerde Ortak Kullanım Alanları Nerelerdir?

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 4. maddesini dikkate aldığımızda,bahçe, binaların temelleri, ana ve perde duvarları, kolon ve kirişleri, bağımsız bölümleri birbirinden ayıran duvarları, tabanları, tavanlar, genel giriş kapıları, girişler, koridorlar da ortak kullanım alanı olarak geçiyor. Bunun dışında yine kanunda ortak alan olarak belirlenen noktalar arasında sahanlıklar, asansörler, kapıcıya ayrılmış odalar ve daireleri, varsa çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları, garaj, kalorifer veya kazan daireleri, su depoları ve sığınaklar da bulunuyor.
Kalorifer, hava gazı, elektrik ve su tesisleri, televizyon, radyo ve telefon için ortak anten odaları ve şebekeler, sıcak ve soğuk hava tesisi, baca, çatılar, yağmur oluk ve giderleri, yangın merdivenleri ve genel terasları da kanunda belirtilen diğer ortak alanları oluşturuyor.

bahce


Ortak Bahçe Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Sitelerde veya apartmanlarda bulunan bahçelerimizi özel günlerde kullanmak istiyoruz. Apartmanda bahçe katında oturan kişi bahçenin ona ait olduğunu düşünüyor, diğer kat malikleri ise bahçede hakları olduğunu söylemekte. Kısacası herkesin kafası karışmakta. Genelde bu hak bahçe katına verilmektedir. Bina toplantısı veya buluşmasında kullanılmak için kullanılabilmektedir. Buna bir de Kat Mülkiyeti Kanunu'nda nasıl yer verilmiş inceleyelim 

Ortak yaşam alanlarında bahçe kullanımı kanununda belirtilen şu, kat malikleri tapularında herhangi bir bahçe dahil veya bahçede hak sahibi gibi bir bilgi varsa hak sahibi olmaktadır.
Kısacası kat malikinin tapusunda bilgi yer almayan ya da bütün kat maliklerinin ortak kararı ile bahçe kendisine tahsis edilmemiş olan bahçe katındaki daire sahibi diğer kat malikleri ile aynı oranda hak talep edebilir.

Ortak Bahçe Kullanımı Hakkında Hiç Bilinmeyen Kurallar 

Bahçeye ektiğiniz bir çiçek, evinizi boyadığınız boyayla bahçe duvarlarını da boyamanız. Bahçeye sondaj çalışması yaptırmak istediniz. Maalesef bunların hepsi için apartmandaki belirli bir kişi sayısından onay almanız gerekmektedir. İstekleriniz apartman veya sitenin yararına da olsa belirli bir kişiden onay almak gerekmektedir. 
Kat maliklerinden kim olursa olsun site bahçesinde değişiklik yapma hakkına sahip değildir. Apartmanın %80 inden veya site yönetiminin izin verdiği ölçüde değişiklik yapabilir. 

Apartman yönetiminizi daha sistemli bir hale getirmek için geç kalmayın.

Stegedon site yönetiminin her yönüyle gerçekleştirilmesi için en iyi ve en güvenli platform!

0 yorum:

Yorum Gönder