- Hiç yorum yok

Siteye Kapıcı Alma Kararı

Sitenizde aylık veya haftalık toplu karar nasıl ise belirli süreler arasında toplanma kararı alınmalıdır. Toplu kararlarda kişiler birbirlerinin isteklerine kulak vermeli ve dikkate almalıdır. Site yöneticiniz sizlere söz hakkı verecek ve alınması gereken kararlar hakkında fikir danışacaktır. En basitinden örnek verirsek: Kat maliklerine, binaya konteyner alma kararı, bina içi temizliklerinde memnuniyet durumları gibi sohbet havasında fikirler konuşulur. 

Kapıcı Alma Kararını Ne Zaman Vermeliyiz ?

Farz edelim ki site içinde kapıcı alımı için bir fikir sunuldu.Başka bir açıdan örnek verirsek,site yönetimi toplandı, eksikler konuşuldu ve kapıcı alma kararı verildi. Aynı zamanda imar yönetmeliğinde kapıcı atanması veya kapıcı belirlenmesi kararı alınmış ise kabul edilir. Site yönetimi kararı onayladığında aidata yansıyan ücreti kat maliklerine bildirmesi gerekmektedir. Oluşabilecek iletişim kopukluklarını ve güvensizlikleri engellemek için bildiri yapmak yöneticiler için bu durumda oldukça önemlidir.
Kat maliki kanununda konut kullanışta olup serbest bölüm sayısı 30 ve fazla olan ve katı yakıt kullanan ısıtmalı veya kalorifersiz apartman/siteler için bir tane kapıcı dairesi yapılması zorunlu kılınıyor. Daha fazla yapıya sahip olan ve toplam serbest bölüm sayısı 30 ve daha fazla olan yerleşim yerlerinde bu hüküm kullanılır, ancak serbest bölüm sayısının 75 ve aşması halinde bir kapıcı dairesi daha yapılıyor. Ayrıca, birden fazla yapının bulunduğu parsellerde 60’dan fazla serbest bölümü olan her bir apartman için mutlaka başka bir kapıcı dairesi yapılıyor.Böylece site yönetimi toplantısında kapıcı çalıştırılıp çalıştırılmayacağına karar verilmiş olunuyor.

Kapıcı Görevleri Nasıl Olmalıdır?

Kapıcı görevleri apartmanın yapısına göre belirlenmelidir. Havuzlu bir sitede oturuyorsanız havuz ihtiyaçları, bahçeli bir sitede oturuyorsanız bahçe peyzaj ve düzenleme ihtiyaçları gibi görevler verilebilir. Çöp toplama saatleri, garaj temizliği, site içi temizlik görevler uzar da gider. Site yönetiminin size soracağı istekleriniz göre görev ataması ve sıralaması yapılır. 

Siz yine de Stegedon'a gelin kapıcı masraflarınız, aidat giderleriniz hepsi tek yazılım altında toplansın. Yönetimi bize bırakın!

0 yorum:

Yorum Gönder