- Hiç yorum yok

İcradan ev nasıl alınır?
İcradan ev nasıl alınır?


Ev sahibi olmak hepimizin hayalidir. Lakin isteklerimiz ile maddiyatımız her zaman paralellik göstermez. Pek çoğumuz bu hayali gerçekleştirmek için kredi çeker ve yıllarca elimizi kolumuzu bağlayacak bir şekilde kira öderiz. Ucuz ev almak için ya emlakçı emlakçı dolaşırız ya da sürekli ev satış sitelerinin altını üstüne getiririz. Bu ve benzeri yöntemler dışında bir yöntem daha var, icradan ev almak. Bu şekilde ev almak kimi zaman evi değerinin yarı fiyatına bile alabilmemizi sağlamakta.

Peki nasıl oluyor da icralık oluyorlar? Çok sayıda ev, borçlarının ödenmemesinden dolayı el konularak icradan satışa çıkartılıyor. Kimi zaman yarı fiyatına düşen bu evleri bizlerde ihalelere katılarak alabiliyoruz.

İcra ihalesine kimler katılabilir, girebilir?

İcra ihalelerine 18 yaşını doldurmuş olan ve alacak olduğunuz evin değerinin %20’sini yanında bulunduran kişiler katılabilmektedir(hesaba havale ya da EFT de yapabilirsiniz). Bu paraya teminat parası denilmektedir. Bu ihalelere katılabilmek için aranan başka bir şart bulunmamaktadır.  Örnek olarak 100 bin TL değerinde bir evin ihalesine katılmak istiyorsanız yanınızda 20 bin teminat parası olması gerekmektedir. Aksi durumda ihaleye kabul edilmezsiniz.

İcradan ev nasıl alınır?

İhale için başvurumuzu yaptık ve bizden istenen şartları yerine getirdik. O halde geriye kalan tek şey ihale saatinde orada olmak. Ev, ilk olarak evin değeri neyse  %60’ı üzerinden satışa sunulur. Genel itibariyle ilk aşamada kişiler teklif vermekten kaçınmaktadırlar. Eğer burada herhangi bir alıcı çıkmaz ise de ev tekrar değerinin %40’ı üzerinden satışa çıkarılır. Daha sonra da kişiler ev için teklif vermeye başlarlar. Burada ev en yüksek teklifi veren kişinin olmaktadır.
Evi gerçek değerinin çok altında alabilecekken, normal değerinin üzerinde fiyatlarla da karşılaşabiliriz. Yani filmlerde gördüğümüz açık arttırmalara özenip heyecan ile atılıp zarar etmemeliyiz. Ayrıca bu işlemlerin online ortama taşınma durumu gün geçtikçe artmakta, lakin bu yazımızda sadece fiziksel ihalelerden bahsedeceğiz.

İcradan ev aldıktan sonra yapılması gerekenler nelerdir?

Eğer ihale size kalmış ise ihale kanunlarına göre ihalede aykırılık yapıldığını düşünen diğer satıcılar 7 gün veya 1 yıl içerisinde ihalenin feshi davası açabilmektedirler. İhale feshedilebilir ve satın aldığınız mal geri elinizden alınabilir. Bu süreçte ihalenin feshi durumunda yatırmış olduğunuz dosya masrafını geri alamazsınız.
bunun gibi bir sorunla karşılaşmazsanız 10 gün içerisinde evin değerinin tamamını yatırmanız gerekmektedir. Burada devlete ödemeniz gereken bir KDV tutarı da bulunmaktadır. Bu tutar 150 metrekarenin üzerindeki evlerde %18, altındaki evlerde ise %1 olarak belirlenmiştir. Daha sonra icra dairesi görevlileri tapuyu ihaleye kazanana tapunun tescil edilmesi için tapu müdürlüğüne yazı yazar. Yazı daireye ulaştıktan sonra tapu tescil işlemleri gerçekleşir. İcradan satın aldığınız daireyi Gelir Vergisi Kanunu gereğince 3 yıldan önce başka birisine satamazsınız. Satmanız durumunda aradaki fark kadar devlete gelir vergisi ödemek zorunda kalırsınız. Burada çok önemle belirtmek gerekir ki ihale sonrası süreç çok teferruatlı ve uğraştırıcıdır ve cebinizden bir miktar fazladan para çıkartır.

İcradan ev alırken nelere dikkat edilmeli?

1. İhaleye girecek olduğunuz evin ilanını dikkatli bir şekilde inceleyin. ev hisseli olabilir veya üzerinde rehin olabilir.

2. Mümkünse adresini alarak bizzat görmelisiniz.

3. Birinci ihaleye girmeyip ikinci ihalede almaya çalıştığınız durumunda daha fazla 
kişi varsa ve siz evi almak istiyorsanız, açık artırmada yarışabilir ve ilk ihaledeki fiyattan bile yüksek fiyata evi alabilirsiniz. Bu yüzden açgözlü olmadan, evi almak istiyorsanız risk almadan ilk ihalede evi satın alabilirsiniz.0 yorum:

Yorum Gönder