- Hiç yorum yok

Komşuluk İlişkileri

Ev alma, komşu al

Komşuluk ilişkisi, kültürümüzün yapı taşlarından biridir. Bu konu üzerine söylenmiş atasözlerinden tutunda komşuluk ilişkileri üzerine çekilmiş filmlere kadar bu kültürle dolu doluyuz. Türkiye’de apartman ve site yapılarının yaygınlaşması ile komşuluk kaybolmamış aksine güçlenmiştir. Eskiden bir avuç kişiyken artık koca bir bina komşumuz var.

Komşuluk İlişkiler Nasıl Olmalıdır?

                Başta İstanbul olmak üzere pek çok şehirde pek çok farklı kesimden insanlar ile yaşarız. Bu farklılıklara saygı gösterip karşı tarafa yargılayıcı olmamalıyız. Bunlar dışında ise birlikte yaşama kültürünün gerektirdiği bazı genel kurallar var.

Bunlar;

ü  Eğer ki komşumuz yeni gelmişse hoş geldin ziyaretine gitmek gerekir.
ü  Çevrede bulunan dükkânları tarif ederek yabancılık çekmesini önleyebiliriz.
ü  Komşu evine yerleşince, onu çay ya da kahve içmeye davet etmek kaynaşmak için birebir.
ü  Komşuda hasta varsa yoklamak, yardım etmek, yalnızsa bir çorba pişirmek, küçük çocuğu varsa ona bakmak, komşusunun yakınlarına hastalığını haber vermek komşuluk aynı zamanda insanlık görevimizdir.
ü  Komşulardan birinin evinde ölüm varsa, onu yalnız bırakmamak, çocukları varsa ilgilenmek gerekir.
ü  Düğün davet gibi hallerde gerekli eşya ve kap kacak yardımı yapılır.
ü  Fazla kokulu bir yemek pişirilmişse, komşuya da bir miktar gönderilir.
ü  Komşudan gelen tabak boş gönderilmez J

Apartmanımızda/sitemizde bulunan sorunları yine komşularımız ile paylaşır içimizden birini yönetici seçeriz. Ortak yaşam kültürünün getirdiği ortak sorunlar ile uğraşırken kimi zaman zorlanırız bu sorun bazen aidat toplama olur bazen temizlik. Baş ağrıtan yorucu sorunları ortadan kaldırmak için son yıllarda site yönetim yazılımları popülerlik kazanmaya başladı. Sizde site yönetim zorluklarından mustaripseniz neden stegedon’ u denemiyorsunuz.


0 yorum:

Yorum Gönder