- Hiç yorum yok

Siteden Ev Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Siteden Ev Alma/Kiralama


Ev almayı düşünüyor musunuz ya da şimdi oturduğunuz konutun değerinden fazlasını mı ödüyorsunuz? O zaman neden yeni yaşam tarzlarına sahip bir siteden konut almayasınız ki? Tabi ev almak dediğimiz işlemin kendince sorumlulukları var. Seçilecek eve karar vermek; evde uzun vakit geçirilmesine, kendinizi daha iyi daha güvende hissedebilmenize ve değişime izin veren esnek bir yapıda olmasına bağlı olarak bazen önemli bir karar seviyesine ulabiliyor.

Siz okurlarımızın zevk ve tercihlerine tabi ki güveniyoruz. O yüzden bu yazımızda dizayn, tasarım ve estetik gibi konulardan uzaklaşarak biraz daha site alırken yazısız kanun niteliği taşıyan noktalara değineceğiz.Evet, evet biliyoruz bu gerçekten sıkıcı ama ne yapalım birinin bunları dile getirmesi birilerinin de bundan yararlanması için okuması gerekiyor ☺1)Sosyal Medya Hesaplarına ve Forumlara Göz Atın


Eğer alacağınız ev mevcut konumda insanların yaşadığı bir alansa sitenin kendi sosyal hesaplarına, yok eğer ki site sıfır ise site hakkında bilgi sahibi olan kişilerin bulunduğu sosyal medya ortamları ve forumlara göz atın. Bu sayede sitenizde/sitelerde yaşanan sorunlara ve çözümlere yakından bakabilme imkanına sahip olabilirsiniz.


2)Sitenin Kalitesi Vereceğiniz Ücrete Değsin
Sözde sitenin otopark, sosyal tesis, havuz, bahçe ve park kullanımları hakkında bilgi alın. Tüm bu aktivitelerin yanı sıra aidat ve güvenlik hizmetleri için de ödenecek ücretin yaşam standartlarınıza ve konutun yaşam kalitesine uygun olmasına dikkat edin. Kalite söz konusuysa verilen para miktarının önemi azalır, unutmayın!


3)Proje Dokümanlarını İnceleyin


Bu dosyaları incelerken tabi ki kimse sizden uzmanmışsınız gibi davranmanızı beklemiyor. Bu sebeple, size bir dosya verilmese dahi istemekten çekinmeyin. Parsel içerisinde yer alan konut ve yerlere dikkat edin. Bazı sitelerde var olan sosyal yaşam alanlarının siteniz ile aynı parselde olması önemlidir.(Bazen belediyeye ait arsalar üzerine inşa edilebiliyor.)


4) Konutun Gerçek Değerini Öğrenin


Alacağınız konutun bulunduğu semt/ilçedeki konut fiyatlarını, kira fiyatlarını öğrenin ve öğrendiklerinizi karşılaştırın. Satış değerleri ile kiraya verme değerlerini de karşılaştırın. Ya da diğer bir seçenek ise bölgede tanınmış emlakçılar ile görüşün.


5) Ödenen Aidat ve Kullanılan Yönetim Uygulamalarını Araştırın


İster sıfır ister ikinci bir ev alın, konutta harcamalar için verilen giderleri öğrenmeden sakın o konutu almayın. Bu beraberinde hiç istenmeyen sorunları da getirebilir. Bunun yanı sıra "Site kullanılan herhangi bir Site Yönetim Programı olup olmadığını veya sıfır bir konut ise  Site Yönetim Programı kullanılacak mı?" öğrenin. Kullanılan/kullanılacak programı araştırın.Hazır değinmişken, eğer alacağınız konut  Site Yönetim Programı olmayan bir sitede ise uzman yazılım ekibimiz ile hem sizin hem de yöneticinizin işlerini kolaylaştıracak Stegedon yazılımına göz atabilir ve bizi önerebilirsiniz. Okuyan herkese teşekkürler...

0 yorum:

Yorum Gönder