- Hiç yorum yok

Tapuda Yeni Dönem

tapu ve qr kodu

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, bine yakın hizmet birimiyle yılda 30 milyona yakın vatandaşa hizmet veriyor. Son dönemde yapılan açıklama tüm mal sahiplerini ilgilendiriyor. Yeni tapularda QR kodu ile farklılıklar sağlanırken, eski tapularda bulunmayan ‘projenin metrekaresi’ bilgisi de eklenecek.Böylece dairenin, apartmanın bulunduğu arsada ne kadar paya sahipse oluşacak sorunlar son bulacak. Projenin net ve brüt metrekareler belli olacak. Peki yeni tapu nasıl olacak, neler içerecek, ne zaman yürürlüğe girecek ? 

TAPUDA QR KOD DÖNEMİ


“Yeni tapu belgesinde ‘proje metrekaresi’ denilen bir bölüm yer alacak. Böylece hem bu taşınmazı satın alan hem de satın aldıktan sonra bir üçüncü kişiye satmak için göstermek zorunda olan kişi bu bilginin varlığı nedeniyle şeffaf olmak zorunda kalacaktır. Taşınmazların değerlemesi konusunda da değerleme uzmanları için çok önemli bir veri olduğunu da söylemek gerekiyor.”
Görseller Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sitesinden alınmıştır.
yeni tapu senedi faydaları
Yeni tapularda geleneksel bir estetik değere sahip olmakla birlikte yeni teknolojik avantajları bünyesinde barındırmaktadır. QR kod bulundurmasıyla parselin haritasına ulaşılabilecek. 

tapular değişti
Yeni tapu senetlerinde maliklerin hissesi ve hisselerine düşen yüzölçümü sütunu getirilmiştir. Eklenen QR kodu ile parsel sorgu üzerinden taşınmazın kadastro haritasına doğrudan ulaşım sağlanmıştır.

Taşınmaz bilgiler, malik bilgileri ve tescile ilişkin bilgiler olmak üzere üç bölüm olarak düzenlenmiştir. Yeni tapuların tipiyle geldisi ve gittisi kısımları kaldırılarak sadeleştirilmiştir.

0 yorum:

Yorum Gönder