- Hiç yorum yok

Yeni Bir Meslek Doğuyor: Apartman Yöneticiliği

Apartman Yöneticisi


Şehirlerdeki yeni yaşam kültürü -ki bunlar site tipi yaşam olmaktadır- yeni bir mesleğin var olmasını sağladı; apartman/site yöneticisi. Apartman yöneticisi nasıl olunur, ne gibi özelliklere sahip olmalıdır? Hep birlikte bu sorulara göz atacağız.

Ana gayrimenkulde sekiz veya daha fazla bağımsız bölgenin bulunması halinde yönetici seçilmesi gerektiği kanunlarca belirtilmiş bir kuraldır.

1)Yönetici Nasıl Seçilmelidir?


Her yıl yeniden düzenlenen apartman toplantılarında kat malikleri tarafından oy çokluğuyla tek bir kişi "Yönetici" seçilebilir veya yine oy çokluğuyla "Yönetim Kurulu" oluşturulabilir. Yönetici site içerisinden seçilebileceği gibi kiracılardan ya da dışarıdan da seçilebilir. Buradaki önemli husus, yönetim planında yöneticilerin kat malikleri arasından seçilmesi gerektirdiğine dair bir madde olmamasıdır. Aksi takdirde yöneticinin kesinlikle kat malikleri arasında seçilmesi gerekmektedir.

**Seçim sonunda seçilen kişinin adı, soyadı, iş ve ev adresi, ana gayrimenkulün girişine asılması gerekir. Bu kural uyulmadığı takdirde yönetici veya yönetim kurulu üyelerinin her birisi için ilgili mahkeme tarafından 50 TL’den 250 TL’ye kadar para cezası ile cezalandırılmaktadır.


2) Yönetici Hangi Kişisel Özellikleri Taşımalıdır?


Bir yönetici de olması gereken en önemli özelliklerden biri, öz motivasyondur. Kişi kendini motive edemiyorsa, başkalarını hiç motive edemez. Kendinizde bu işi sürdürecek gücü bulmalı ve sizinle sorumluluğunuzda olan kişileri de motive etmelisiniz.

Diğer bir özelliklik, güvenilirliktir. Sitenizdeki kişilerin size güven duyması sizin de işlerinizi kolaylaştıracaktır. Güven duyulmayan kişiye karşı insanlar savunma mekanizması oluşturur. Bu yöneticilik gibi bir konumda pek de istenilen bir durum değildir.

Özgüvenli olmalısınız. Özgüvenli kararlar alıp çevrenizdekilere iyi kararlar verebildiğinizi göstermeniz gerekmektedir.


Bu özelliklerin yanı sıra "Apartman Yöneticilerinde Olması Gereken 5 Özellik" yazımıza da bakabilirsiniz. Tüm bu özellikler bende var diyorsanız, neden bir sonraki yönetici de siz olmayasınız ki?

0 yorum:

Yorum Gönder