- Hiç yorum yok

Evinizi Hırsızdan Korumanın En İyi 9 Yolu


hırsız

    Evinizin tipi her ne olursa olsun (müstakil, site, villa) hayatınız boyunca hırsızlar ile en az bir defa karşılaşmanız mümkündür. Bu karşılaşma size hem ciddi bir mal kaybına (ziynet eşya, laptop, televizyon,) hatta daha kötüsü can kaybına bile sebep olabilir. İster tek yaşayın ister ailenizle birlikte yaşayın bu durum her iki durumda da oldukça korkuya sebebiyet verilebilir. Bu ve bunun gibi durumların olmasını engelleyebilmek için belirli önlemler alınması yüzde yüz olmasa bile en azından çok yüksek bir ihtimalle kötü bir sonuçlanmayı engelleyebilir. Hepimiz canımızı da malımızı da çok severiz öyle değil mi? Peki hırsızların bize  mal ve can kaybı yaşatmasını engelleyebilmek için ne tür önlemler alabiliriz?

1)Akıllı Kamera Sistemleri
Evinizin içerisinde sizi sürekli izleyen ve her hareketinizi takip eden birisinin olduğunu düşünün. Bu durum sizi daima tedirgin edecek ve her ne kadar doğal davranmaya çalıştıkça kameranın varlığı doğal olmanızı bir şekilde engelleyecektir. Evinizin dışarısına taktığınız kamera ise kullanılan lensler sayesinde geniş açıları görebilme ve görüntü kalitesinin arttırılmasını sağlayacağından evinizin etrafında dolaşan herkesi tedirgin etmeye yetecektir. Evinizde kamera olduğu halde hırsızlığı göze alıp evinize giren ve size mal kaybına uğratan hırsız için ise  akıllı kamera sistemlerinde  kullanılan kameralar sayesinde görüntüler kayıt altına alınabilir, istenildiği zaman ve istenilen saatteki görüntüler tekrardan izlenebilir kayıt ihtiyacını giderebildiği için size hırsızın kim olduğunu bulabilmeniz ve polislerin yakalama olasılıklarını bir hayli arttırabilir. Güvenlik kameralarının yanında ses kaydı da alınabilmesi çok büyük bir avantajdır çünkü hırsız yüzünü bir maske ile kapatmış olsa bile sesinden de analiz yapılabilmesi mümkündür.


2)Hırsız Alarmı
Aylardır planladığınız tatilin gelmiş olduğunu ve sahil kenarında güneşleniyor olduğunuzu düşünün. Olasılıklara bakıldığında hırsızlar evde olduğunuz günlerden daha çok evde olmadığınız günleri tercih eder ve eve birilerinin girmeyeceğini düşünerek daha rahat hareket eder ve muhtemelen evinizdeki tüm önemli varlıklarınızı götürmüş olur. Korku filmi gibi değil mi? Maalesef bu durumla karşılaşan çok fazla insan var ve tatilden geldiklerinde tüm hevesleri kursağında kalmış oluyor. Peki hırsız alarmı nedir ve yukarıda anlattığımız durumu nasıl önleyebilir? Yukarıdaki kurgumuzdan devam edelim. Tatile gitmeden bir gün önceye geri dönelim ve neler yaptığınıza hep birlikte bir bakalım. İçerideki hareket ve yaşam tarzınıza bağlı olarak hangi bölümü ne zaman koruyacağınıza kendiniz karar verip istenmeyen durumu; açılmaması gereken bir kapı veya pencerenin açılması, evde bir canlının hareket etmesi, cam kırılma sesinin çıkması gibi hallerin oluşmasını hırsız alarmına tanıtırsınız ve  kamera böyle bir durumla karşılaştığında sirenle,ışıkla,otomatik telefon bağlantısıyla çevreye ve gerekli mercilere derhal haber verir. Böylelikle siz tatildeyken evinize hırsız girmeye teşebbüs ettiğinde hırsız alarmı çoktan otomatik telefon bağlantısıyla polise haber vermiş olur bile, sizin de tadınızın kaçmayacağını asla söyleyemeyeceğim fakat en azından hırsız alarmının varlığı sayesinde can ve mal kaybından kurtulmuş olacaksınız.


3)Kapı Güvenliği
Hırsızlar genellikle evlere girmek için kapıları tercih ederler. Bu durumda kapının güvenliği bir hayli önemlidir. Kapılarınızın çelik olması ve arkasında kapıdaki kilitten ayrı olarak sürgünün yer alması sizin açınızdan çok fazla avantajlar içerir. Yelteneceği ilk yer olan kapıda karşılaşacağı zorluk sonucunda hırsız bir hayli panik yapabilir ve eli ayağına dolaşabilir.


4)Pencere Güvenliği
Pencereler, iteklemelere karşı ek kilitlerle kilitlenebilen kollarla veya çok sayıda kilitlerle korunmalıdır.Daha çok güvenli olmasını istiyorsanız en az 19 mm kalınlığında ve 12x12 cm aralığında bitişik yerleri kaynaklı ve duvara en az 10 cm girmiş olan parmaklıklar kullanılmalıdır. Eğer cam kullanılacak ise kırılması diğer camlara göre zor olan camlar kullanılmalıdır. Böylelikle cam ile alakalı tüm kontrolleri de elinize almış olursunuz.


5)Garaj Güvenliği
Arabanız var ise yüzde elli ihtimalle garajınız, garajınız var ise de yüzde elli ihtimalle arabanız vardır. Peki hırsızlar yıllarca biriktirip aldığınız arabanıza göz dikmişlerse ve siz gece evinizde mışıl mışıl uyurken arabanızı çalmaya çalışırlarsa. Garajınızı mutlaka ama mutlaka sağlam yaptırınız ve yaptırabiliyorsanız garaj alarmı da mutlaka taktırınız.


6)Perdenin Konumu
Uzun tatile çıktığınızda perdelerinizin en az birisini mutlaka açık bırakın. Aksi taktirde günlerdir kapalı olan perdeleriniz hırsızlara sizin evde olmadığınızı anlayıp fırsat bulmasına sebep olabilir.


7)Sosyal Medya
Teknolojinin gelişimiyle artık insanlar her saatini hatta her dakikasını sosyal medyada geçirebilmekte ve sürekli bir  fotoğraf paylaşımı yapmaktadır. Hal böyle olunca hırsızlar artık sosyal medyada mesken tutmaktadırlar. Sosyal bir mecrada paylaşılan tatil fotoğrafını gören hırsız bu fırsatı bir avantaja dönüştürerek sizi zarara uğratabilir. Böyle bir duruma sebebiyet vermemek için lütfen sosyal medya kullanımlarınıza dikkat ediniz.


8)Posta Kutusu
Her dairenin posta kutusuna doğal olarak çeşitli yerlerden gelen zarflar bırakılmaktadır.Uzun bir tatile çıktığınız zaman posta kutusunda biriken zarflarınız hırsızlara 'Ben evde yokum eve rahatlıkla girebilirsin' hissi yaşatabilir. Bu durumu engelleyebilmek için komşunuza  vereceğiniz posta kutusunun anahtarı sayesinde bir rica ile tüm zarflarınızı almasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle posta kutunuz daima boş kalacak.


9)Minik Dostlarımız
 Minik dostlarımızı sever ve onlardan daima yardımlar aldığımız gerçeği hepimiz için geçerlidir. Öyleyse gece eve kuşkulu bir şekilde girmeye çalışan hırsıza onu tanımayan ve ondan şüphelenen minik dostumuz olan köpeğimiz sizce nasıl bir tepki verir. Sizi uyandıracak kadar tepki vereceğinden eminim.Benim sayacaklarım bu kadar. Bu saydığım maddelerin birini değil hepsini birden uygulamanız size artı bir şekilde katkı sunacak ve sizi eskiye oranla daha çok koruyacaktır. Peki siz evinizi koruyabilmek için yukarıdaki saydığım maddelerden hangilerini uyguluyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum..

0 yorum:

Yorum Gönder